Се испитува почвата во централото градско подрачје за да се изгради нова зграда, тврдат жители кои живеат во близина на градскиот плоштад Македонија.

Тие велат дека разговарале со мајсторите кои работат на оградениот дел на потегот од поранешен Телеком до плоштадот Македонија. Мајсторите ги информирале дека се испитуваат почвата и земјата за да се изгради нова зграда. Тоа би значело сечење на сите дрвја на овој потег, а на нивно место да се „засадат“ цигли и бетон.

Кој добил дозвола да гради на ова парче зеленило, на атрактивна локација на само 500 метри од плоштад Македонија? Кому Саша Богдановиќ и Петре Шилегов му го дадоа ова атрактивно и скапо парче земја? Која е цената за да се уништи зеленилото на сметка на станбено чудовиште?!

Ќе никне ли станбено чудовиште во центарот на Скопје? – Република (republika.mk)

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.