Првото бебе во Македонија во 2019 година се роди една минута по полноќ.

На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје, утрово во 00:01 се роди првото бебе во 2019 година.

Бебето е од машки пол, тешко е 3 килограми и 940 грама и е долго 52 сантиметри.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.