Програма што произлегува од скопјани за потребите на градот. Ова е основата порака од денешната презентација на програмата на независната кандидатка за градоначалник на град Скопје, Данела Арсовска. Проектите во програмата се производ на работата на експерти од различни области направени според потребите на скопјани со реални проекции како да се спроведат.

Мојата визија е, преку брзи и сигурни решенија, Скопје да стане вистинска метропола каква што заслужува. 15 + 1 проекти треба брзо и ефикасно да го сменат начинот на живот на скопјани и да овозможат брз развој на градот. Веќе ги презентирав двата големи, стратешки проекти за достапен и еколошки јавен превоз: бесплатен јавен превоз и 250 нови еколошки автобуси. Тоа е еколошка алтернатива за автомобилите што треба да придонесе за намалување на загадувањето на воздухот, сообраќајниот метеж“, изјави Арсовска.

Таа потенцираше дека и покрај коментарите дека градот нема доволно средства за вакви проекти, сите ветувања се базирани на пресметки, факти, извори на финансирање, конкретни параметри и индикатори. На располагање се и европските фондови за финансирање на зелената транзиција во превозот на патници.

Градот ќе креира нова и посебна програма за сите заборавени населби. И веднаш ќе почне да ги решава проблемите. Администрацијата во градот Скопје и јавните претпријатија уште првиот ден ќе добијат налог да ги утврдат сите конкретни проблеми, слабости и недостатоци, и за нив да дадат решенија. Неприфатливи се одговори дека е невозможно во 21 век делови од Скопје да ги немаат основните услови за живот – како што се канализација, вода, асфалт, автобуски превоз“, смета Арсовска.

Кандидатката за градоначалник на град Скопје на конференцијата ги претстави и десетте клучните области во кои таа ќе дејствува и понуди стратешки проекти за секоја област.

Во областа на економијата, таа најави иницијатива за креирање на меѓународен проект за првиот информатичко – иновациски парк во државата, Скопје ИНОПАРК – современа и иновативна инфраструктура наменета за развој на високо технолошки компании и креативни тимски работни процеси на старт ап компании. Потоа е спроведувањето на идејата за дигитален град – SMART СКОПЈЕ со што се опфаќа проширување на оптичката мрежа во градот, паметни системи за наводнување и осветлување на јавните простори. Третата област е еколошката мобилност и креирањето модерна инфраструктура за велосипеди со креирање на нови велосипедски патеки за безбедно поврзување на сите делови од градот. Како четврта клучна област го постави образованието и фокусот на младите, со што кандидатката се обврза да биде предводник во изградба на модерна образовна инфраструктура и современи услови за учење според ЕУ стандарди. Таа најави и еднакви можности за образование за сите (стипендии за ученици и студенти од социјално загрозените семејства, грижа за учениците со попречености), но и силни инвестиции во наставниот кадар. Во истата област, Арсовска најави и модернизација и реконструкција на постоечката градска библиотека „Браќа Миладиновци“.

Зелениот план за Скопје опфаќа активности поврзани со расчистувањето на дивите депонии, проектот Водно како зелен штит на Скопје, но и реконструкција на парк-шумата во Гази Баба и Матка, кои се оставени без грижа, инвестиции и без заштита. Поддршка на спортот, културата, каде спаѓа брзо решение за објектот на Универзалната сала во Скопје, отворање на нова концертна арена на отворено, заживување на чаршијата и занаетите се дел од проектите во програмата. Во истата област Арсовска најави и враќање на заборавените манифестации и фестивали, и организаирање најмалку еден фестивал за секој месец во годината.

Како клучна област девет во програмата се предвидува социјална и здравствена заштита која ќе ја понуди градот на повозрасните, на лицата во ризик, лицата со попреченост, и сите на кои им е потребна помош и поддршка. Во програмата предвиден е посебен дел за превенцијата на пожарите и другите природни непогоди преку инвестиција во кадар, во нови противпожарни возила, во опремата и во достоинствени услови за нашите херои од противпожарната бригада.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.