Пожарна Скопје на својот фејсбук профил објави апел со следнава содржина:

Апел!!!
Светлосна Уметничка Инсталација оставена од уметник што ја сработел за Скопскиот Фестивал на Светлината
Skopje light art district
Вчера се направило обид да се запали но за среќа НЕУСПЕШНО
Со палењето на ова дело ќе се направело и поголема штета, бидејќи истата е поставена во Градскиот Парк каде што има голема вегетација на Дрва со што би се предизвикало ПОЖАР од поголем карактер….
Ги ЗАМОЛУВАМЕ ГРАЃАНИТЕ НА ГРАД СКОПЈЕ ДА БИДАТ ВНИМАТЕЛНИRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.