Полицијата која вчера требаше да ја обезбеди раскрсницата кај Црвен крст за да можат луѓето мирно да протестираат, насилно го спречи овој протест. Според снимателката, протестот бил соодветно пријавен во полиција.

На видеото се гледа како две постари лица се насила тргнати од раскрсницата, а потоа и жената која снима.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.