Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во Скопје се починати единаесет пациенти на возраст од  73, 68, 72, 83, 77, 78, 62, 63, 88, 55, 56 години.

Регистрирани се и 279 нови случаи на позитивни на Ковид-19 како и 496 оздравени пациенти.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Скопје од почетокот на епидемијата изнесува 26.877, од кои активни се 10.150.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 634

• Гази Баба – 1520

• Аеродром -1461

• Карпош – 1191

• Центар – 1103

• Кисела Вода – 1250

• Ѓорче Петров – 878

• Бутел – 603

• Шуто Оризари – 200

• Студеничани – 54

• Сарај – 171

• Арачиново -33

• Илинден – 270

• Сопиште – 59

• Чучер Сандево – 104

• Петровец –140

• Зелениково -83

• Странец – 214

• Нераспределен- 182

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.