Под мотото „Вон ѕидовите“ на 26 јуни во Скопје ќе се одржи втората парада на гордоста во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија.

Кочо Андоновски, член на организацискиот одбор, денеска на прес-конференција рече дека одлучиле годинава да се одржи втората парада откако спласна пандемијата и мерките се олабавени. Парадата е посветена на сите нивни поддржувачи кои ќе присуствуваат и на сите кои нема да присуствуваат поради различни причини.

Извршната директорка на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, рече дека поучени од првата парада, што се одржа пред две години уште пред десеттина дена одржале средба со министерот за внатрешни работи и добиле потврда за посветеноста која ќе ја има МВР за да се обезбеди највисоко ниво на сигурност на сите учесници на парадата.

Пред две години нашата парада која беше прва во нашата земја беше оценета како најдобра парада во регионот токму поради безбедносниот аспект. Покрај големиот број полициски службеници кои беа присутни на самата парада нивната видливост беше многу мала, што на учесниците на парадата им овозможи да се чувствуваат слободни, но сепак сигурни. Очекувам дека МВР и оваа година на оваа парада своите обврски со цел да бидеме безбедни и сигурни во славењето на гордоста ќе ја покаже својата професионалност и ќе им овозможи на сите учесници да се чувствуваат пријатно – потенцира Пировска.

Таа посочи дека по првото соопштение за одржувањето на парадата веднаш се соочиле со високо ниво на говор на омраза, како што тоа било случај и пред две години, како и кога одржуваат настани поврзани со ЛГБТИ заедницата.

Активистката Елена Петровска информираше за деталите околу организацијата на овој настан. Собирањето на учесниците ќе биде од 10 до 12 часот на 26 јуни во Жена парк, од каде тие ќе се движат по улиците, ќе поминат покрај Владата и крајната точка е Школка во Градскиот парк, каде ќе почне прославата со цел да испратат пораки за тоа што го бараат и што е приоритет на луѓето од ЛГБТИ и да покажат дека ги реафирмираат надежите за посолидарно, похумано, поправедно општество.

Оваа година прајдот ќе го отвори претставникот на Евровизија од државава, Васил Гарванлиев, по што ќе следат говори од активисти, а ќе има и музичка програма – додаде Петровска.

Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски, истакна дека МВР ќе ги преземе сите неопходни мерки за настанот да помине безбедно. Какво било нарушување на јавниот ред и мир ќе биде најстрого санкционирано и затоа упати апел граѓаните да ги почитуваат законите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.