Во Македонија повторно се воведе полициски час, поради зголемените бројки од Ковид заразени лица. Од минатата недела и угостителските објекти, фитнес центрите, казината и обложувалниците имаат забрана за примање на гости, што дополнително му создава потешкотии на секторот за опстојување во оваа криза.

Но, во автобусите на ЈСП луѓето натискани еден до друг се возат, без дистанца и во опасност да станат нов кластер.

Фотографијата која беше објавена на Фејсбук ја покажува реалната состојба.

Кафаните затворени,биле извор на зараза.
Ова не се ковид журки, ова се обични автобуси!

Posted by Biljana Petrovska on Tuesday, 6 April 2021

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.