Општина Аеродром денеска ја одбележа 150 годишнината од раѓањето на големиот македонски револуционер Гоце Делчев во основното училиште во Горно Лисиче кое гордо го носи неговото име.

Тимот на градоначалникот Тимчо Муцунски, претседателот на Советот Дејан Митески заедно со советниците од сите политички партии, како и учениците од училиштето положија цвеќе пред бистата и му оддадоа почит на овој македонски херој.

Гоце Делчев зад себе остави дела и идеали кои ние сме должни да ги негуваме и почитуваме.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.