Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Аеродром како еден од најголемите во Скопје не го организирал членство за настаните од „27 април“. Ова на денешното рочиште го тврдеше Дејан Митевски претседател на месниот комитет во општината.

Тој вели дека на протестите имало нивни членови но тие не биле организирани од општинскиот или месниот комитет.

Немаше никаква одлука за мобилизација за протести ниту пак имав контакти со Миле Јанакиески и Спиро Ристовски-беше јасен Митевски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.