Во акцијата за чистење на коритото на Вардат, која денеска ја организираа повеќе граѓанските организации, за само 20-тина минути биле извадени над 30 гуми.

Како што информираат од „Не биди ѓубре“, денеска коритото на Вардар се чисти во соработка со членови на „Diving Center Akvatek“ од Охрид, Спелеонуркачки Клуб Врело од Скопје и Нуркачки клуб Таласа од Битола.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.