Возачите на приватните автобуси одлучија да се повлечат од крстосниците кај Трговскиот центар „Мавровка“ и Црвен Крст.

Автобусите во 10 часот ќе бидат паркирани само кај бараките на Град Скопје при што ќе бидат блокирани сите ленти на булеварот „Илинденска“.

Возачите настојуваат Град Скопје да го подмири долгот што го има кон нив, бидејќи во спротивно, како што најавуваат, протестите ќе продолжат и во иднина.

Град Скопје денеска ќе објави јавен повик за линиите 20 и 22, но возачите велат дека одлучиле да не се пријават.

Додаваат дека просечно долгот изнесува по 6.000 евра за секој од нив за последните месеци.

Инаку, веќе четири дена по ред главните раскрсници во главниот град беа блокирани, што предизвика голем хаос и нетрпение кај учесниците во сообраќајот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.