Жители на Општината Ѓорче Петров денеска протестираа против неконтролираното депонирање на отпад на депонијата кај Ново Село.

Бараат да се расчисти комплетно оваа депонија и да се забрани пристап до неа и одложување отпад!

 

„Оваа депонија се наоѓа до реката Лепенец, во близина на сливот на реката Вардар со тоа оваа оваа депонија не влијае по здравјето на ѓраѓаните од Ѓорче Петров туку и на ѓраѓаните на Карпош, Брадовци и Злоќуќани со тоа ова е проблем на град Скопје“ стои како објава на фејсбук страницата „Скопје се гуши“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.