Патрониот празник на Општина Илинден, „Илинден 2-ри Август” и националниот празник на македонскиот народ, на свечен начин ќе биде одбележан денеска во амфитеатарот на паркот „Галерија на отворено” во населба Илинден, под мотото „Со Илинден традицијата продолжува”.

Како што информираат од општината, празникот ќе е збогатен со настапот на групата „Некст Тајм”.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.