Прекрасна фотографија од Виктор Настески се споделува на Фејсбук. На фотографијата се прикажани деца кои играат фудбал на мали голчиња на Илинденска пред Владата, која е блокирана од демонстранти кои веќе 6 дена протестираат против профаќање на францускиот предлог.

Настески апелира да не се напаѓаат полицајците.

На враќање од собрание пешки поминавав покрај влада и видов како деца играа фудбал, прекрасна глетка⚽️👌❤️
Ова по медиуми нема да ви го покажат😉

Но позади ги видов и полицајците седнати и изненоштени, бидејќи можам да замислам како им е во униформи и кациги на тоа сонце💔
Имав две шишиња ладна вода која има ја оставив да се напијат🙏

И тие се наши сонародници, и нив ги боли ова што се случува и немој да помислите дека немаат срце‼️
И тие имаат жени и деца дома❤️
Така да не мавајте по полицијата, посебно не со предмети за да ги повредиме🙏

Јас сум сигурен дека ќе победиме👊
Утре сите пред владааааааааа👌
Смрт за фашизмот, слобода на народот✊

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.