Отворате прозорец и дома сте кај соседите. Меѓу илјадниците нови згради кои никнуваат низ Скопје ова не е ретка појава, па така и во Тафталиџе“ се гради нов објект кој се коси со многу урбанистички правила и прописи.

Како овој проект добил амин и дозвола да биде изграден од Општина Карпош, е прашање кое сега е доцна да се постави. Зградата чии балкони се веднаш до оние на соседната зграда, веќе ги има своите ѕидови.

Иако беше ветено во предизборието, оваа влада не го стави ред, туку го надгради градежното лудило.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.