Во центарот на Скопје, на градскиот плоштад Македонија бил нападнат 13-годишниот Нишон од страна на двајца 20-годишни момчиња кои прво го навредувале на расна основа, а потоа и го удриле во главата, објави на социјалните мрежи мајката на Нишон, Милена А. Милошевска.

ДОСТА Е!!!
Син ми Нишон (13 г.) и неговите брат и сестра (9 г.) одејќи кон музичкото училиште, на плоштадот „Македонија“ во родниот ни наш град Скопје биле нападнати вербално на расна основа од страна на двајца млади мажи околу 20 години. Им го попречувале патот и ги нарекувале „Niggers”. Син ми, Нишон е удрен со многу силна тупаница по главата (повреден) поради тоа што ги прашал дечките зошто ги навредуваат и дали тоа го прават на секој поразличен физички од нив…
Имало луѓе наоколу, но никој ништо не сторил во моментот…
Дечките избегале, јас како мајка случајот, потоа, го пријавив во полиција и им ветувам на моите деца, дека јас како нивен протектор, ОВДЕ,ДОМА во Р.С.М. Нема да дозволам повеќе да бидат/бидеме вербално и физички напаѓани без никаква основа, а никако па на расна основа…
Значи навреди како: “Nigger”,”Црнчуго”, Циган”, Црн ко гомно” не се ЗАБАВНИ и нема да пројдат онака…
П. С.
“Јас имам предрасуди кон оние кои се полни со предрасуди”, напиша Милена на фејсбук.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.