Кандидатот за градоначалник на Ѓорче Петров, Александар Наумоски од СДСМ, за време на посетата на Ново Село самиот измолзи крава, па се напи од свежото млеко. Актуелниот градоначалник на Општината во Ново Село, како дел од неговата програма „Најдоброто за мојата општина“, вети изградба на нова градинка.

На месноста викана Блага Вода кај Ново Село и Стопански двор градиме градинка кој ќе згрижува 150 деца. Проектот е веќе прифатен од Министерството за труд и социјална политика. Се предвидува изведба на 10 занимални, кујна, пристапни патеки, современ енергетски ефикасен објект, со еколошки систем на загревање. Покажавме дека нашите ветување се реализирани проекти. За само година и половина изградивме комплетно нова градинка во Волково и три занимални во „Детелинка“ за 90 деца. Досега имаме нови капацитети за околу 300 дечиња. Со овие капитални проекти, Ѓорче Петров за прв пат добива градинки во рурланиот дел. Посветено работиме секое дете да биде згрижено. Ѓорче Петров го има најдоброто за нашата општина а тое е бројот 12, кажа Наумоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.