Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 213 нови случаи на Kовид-19, од кои 103 се во главниот град.

Починати се седум пациенти од Скопје на возраст од 80, 69, 89, 87, 77, 79 и 60 години.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во Скопје од почетокот на епидемијата изнесува 31871 од кои  активни се 11307

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 732

• Гази Баба – 1690

• Аеродром -1556

• Карпош – 1416

• Центар – 1249

• Кисела Вода – 1481

• Ѓорче Петров – 1022

• Бутел – 587

• Шуто Оризари – 194

• Студеничани – 59

• Сарај – 175

• Арачиново -22

• Илинден – 311

• Сопиште – 68

• Чучер Сандево – 102

• Петровец –116

• Зелениково -105

• Странец – 257

• Нераспределен- 165

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.