Од досега пребројаните 58,49% гласови во скопската општина Ѓорче Петров, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Стојкоски е во предност од 1672 гласа пред актуелниот градоначалник и кандидат за уште еден мандат Александар Наумоски.

Според официјалните податоци на ДИК, Стојкоски освоил 5383 глса, а Наумоски 3711. Во вториот круг Стојкоски влегува како фаворит.

Во Ѓорче Петров ќе се оди на втор круг, затоа што од вкупно запишаните избирачи на избирачкиот список, не излегле на гласање една третина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.