Одборот за доделување на Наградата „13 Ноември“ на Град Скопје официјално ги објави добитниците на Наградата „13 Ноември“ на Град Скопје за 2020 година.

Добитници на Наградата „13 Ноември“ на Град Скопје, за 2020 година се:

Од областа на публицистиката

1.ТОНИ ДИМКОВ
Новинар, уредник на „Културен печат“

Од областа на образованието и воспитанието

1.СЕРВЕТЕ ФИДА
Учителка по албански јазик

Од областа на културата

ЉУБОМИР ЧАДИКОВСКИ
Поранешен директор на НУ Театар за деца и младинци-Скопје

НИКОЛА АНГЕЛОВСКИ
Артист, режисер, преведувач, сценарист, комедиограф

Од областа на науката

ПЕТАР НАМИЧЕВ
Архитект, Професор на Универзитет Гоце Делчев Штип

Од областа на уметноста

ДИМЕ ПОПОВСКИ
Естраден уметник

Од областа на хуманитарната активност

АНДРИЈАНА СЕРАФИМОВСКА, ТЕО ТАСЕВ, ТЕОДОРА ТРАЈКОВСКА, ФИЛИП ДИМИШКОВКИ и БОЈАН РИСТОВСКИ
Деца волонтери кои им помагаат на децата заболени од малигни болести на Хемато-онколошкото одделение при Клиниката за детски болести – Скопје

Од областа на здравствената заштита

Тим на доктори кои ја извршија првата трансплантација на срце во Македонија: Проф.д-р Сашко Јовев, академик Жан Митрев, д-р Маја Мојсова, д-р Васил Папестиев, д-р Марјан Шокаровски, д-р Ванѓел Зравески, д-р Кјутим Џелили, д-р Тања Анѓушева, д-р Никола Христов, д-р Стефанија Хаџиевска, д-р Надица Мехмедовиќ, д-р Весна Миташова, д-р Јасмина Илиевска, д-р Марија Гераковска и д-р Димче Славевски

д-р ЖАРКО КАРАЏОВСКИ
Епидемиолог

Од областа на спортот

ИЛИНА АРСОВА
Планинар, алпинист

Правни лица

ДРУШТВО НА ЛИКОВНИТЕ УМЕТНИЦИ НА МАКЕДОНИЈА
Правно лице

Ученици и студенти

МАТЕЈ МИЛОСИЕВСКИ
Ученик во ПСУ „Јахја Кемал“

АНГЕЛА ПЕТРОВСКА
Ученичка во СЕПУГС „Васил Антевски-Дрен“

ВЕДРАНА ПЕТРОВА
Ученичка во СУГС Гимназија „Јосип Броз-Тито“

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.