Разговарав со претставници на Занаетчиската комора на Град Скопје, за создавање на услови и подобра клима за унапредување на занатечиството, подобрување на квалитетот на производите и услугите на занаетчиите, како и нивно промовирање дома и во странство,напиша на Фејсбук Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ

Тој се обврзува на специјални посебни програми за неформално образование во рамките занаетчиските здруженија, за да овозможиме поквалификувана работна сила со вештини кои ќе бидат конкурентни на пазарот на трудот.

Регионалните занаетчиски центри кои ќе се формираат ќе бидат модерни генератори на знаења и ќе можат да пружат развој во секој регион преку квалификација на дефицитарните занаети.
Со гарантен фонд за невладините организации и асоцијации ќе обезбедиме буџетски средства за поддршка и унапредување како и стратешка соработка со граѓанскиот сектор.Со проектот за Поддршка за обнова и развој на традиционалните занаети, ќе придонесеме за поголема поддршка на нашите занаетчии и нивно афирмирање со препознатливи македонски брендови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.