Жителите на главниот град се згрозени од глетката на која беа сведоци денеска. Имено низ улиците на Скопје се траспортираше мртов коњ закачен на камион. Животното најверојатно се носеше на депонија, но ревелотот е голем поради сликата низ скопските улици кои ја гледаат и деца, поради суровоста на глетката. Коњот и да се носи на депонија или било каде треба да е покриен и транспортиран во посебни услови. Жителите на Скопје бараат интервенција од полицијата и санкции од надлежните институции.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.