По високите температури и топлотниот бран што деновиве ја зафати нашава земја, како и по најавите дека до крајот на неделава, температурата ќе се искачи и над 40 Целзиусови степени, мобилните тимови на Црвениот крст на град Скопје ги обиколуваат најфреквентните места во градот (автобуски станици, пазари, трговски центри) и делат шишиња со вода, мерат крвен притисок, а онаму каде што има потреба укажува и прва помош и ги превезува старите и изнемоштени лица до нивните домови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.