Градот Скопје информира дека со измената и дополна на Законот за превоз овозможено е изводите од лиценца за возила за автотакси превоз, кои се еколошки такси-возила со ниска емисија на штетни издувни гасови (хибридни возила со комбиниран моторен и електричен погон, возила со погон на природен гас-ЦНГ и возила на електричен погон) да не се ограничени.

Барателот кој врши автотакси дејност сега може да поднесе барање за повеќе од 10 изводи, но најмногу 5 проценти од вкупниот број на изводи од лиценца за автотакси дејност утврден со Одлука за автотакси превоз на патници на подрачјето на градот Скопје или максимум 135 изводи од лиценца по барател – информираа од Град Скопје.

 

Пред оваа измена и дополна на Законот за превоз, распределбата на слободните изводи од лиценци за сите видови возила беше ограничена на максимален број од 3 изводи од лиценца за возило месечно, а 10 изводи годишно по вршител на автотакси превоз.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.