Да беше аквадуктот во некоја друга држава ќе имаше врвулица од туристи покрај него, гордо ќе ги носевме сите гости да го посетат, ќе беше конзервиран и обезбеден под најстроги мерки, реагира актерот Сашко Коцев.

За жал кај нас е третиран само како градежна руина од некое си старо време, а за полуписмените – …тоа бе брат такво за вода, мислам од турско време дека е, пишува Коцев.

Вчера, пак, од О2 Иницијати алармираа дека покрај овој споменик прогласен за културно наследство од особено значење, поткатегорија исклучително значење, се прави крос патека за мотори.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.