Во скопската општина Бутел 1 ќе се гради нова детска градинка кога ќе има капацитет за згрижување на 120 деца. Градинката ќе биде во дворот на ООУ „Свети Климент Охридски“, објави на својот профил на фејсбук градоначалникот на Бутел Дарко Костовски.

Градинката ќе биде со површина од 870 метри квадратни. Во просториите се предвидени три занимални за деца од 2-6 години и една просторија за јасли за деца до 2 години.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.