Општина Кисела Вода од утре па се до средината на ноември ќе собира кабаст отпад на својата територија. Акцијата во сите месни и урбани заедници ќе се спроведе по следната динамика:

29.10. 2019 (вторник)

УЗ Кисела Вода

УЗ Расадник

МЗ Припор

31.10 2019 ( четврток)

УЗ Цветан Димов

УЗ Бирарија

05.11.2019 ( вторник)

УЗ Црниче

УЗ Пржино

07.11. 2019 ( четврток)

УЗ 11 Октомври – згради и бараки

12.11.2019 ( вторник)

МЗ Пинтија

МЗ Усје

МЗ Стаклара – Каменик

14.11.2019 ( четврток)

УЗ Бобан Трпков населба Драчево

МЗ село Драчево

МЗ Подстаница

Локалната самоуправа апелира до граѓаните отпадот да го одложуваат во временскиот период од 07:00 до 11:00 часот на тротоарите на пошироките улици, но пред се потребно е да внимаваат со истиот да не го попречуваат движењето на пешаците и возилата. Со кабастиот отпад забрането е да се одложува градежен шут.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.