Следниот месец започнува сезоната на слави, традиција која ја почитуваат многумина.Денеска министерот за здравство Венко Филипче најавувајќи ги мерките објасни како ќе изледаат семејните прослави во следниот период. Со прости зборови, на слава ќе можат да се соберат најмногу осумина, четворица домашни и четворица гости од надвор

Забрана на семејни поголеми собири, прослави и забави во домашни услови. Групирањето во домовите, слави, други собири во групи во едно живеалиште може да бидат најмногу четири лица од една сита фамилија, и плус најмногу четворица други од надвор. Анализите покажуваат дека големиот број од новозаразени се од семејни прослави

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.