Што се однесува до отворањето на угостителските објекти, министерот Филипче дека се планира нешто да се најави на почетокот на идната недела, за постепено да се враќаат во функција од крајот на неделата.

Угостителите не се задоволни од мерките и најавуваат протести поради големите давачки што им се наметнуваат за дезинфекција на локалите

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.