Утре (понеделник) – 17.12.2018, во 11 часот, Јорганџиска Улица – Стара Скопска Чаршија, Амбасадорот на Европската Унија во Македонија г-дин Самуел Жбогар и Градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу симболично ќе ја прогласат како “Европска улица“.

Настанот е организиран во чест на хуманиот гест на еден од дуќанџиите спрема г-ѓа Федерика Могерини. Исто така, улицата е целосно украсена со чадори на кои стои назнаката “ЕУ за тебе“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.