Градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакимовски, во емисијата „Здраво Македонијо“ на „Канал 5“ ја потврди одлуката дека од 10 јуни годинава од градинките во општина Карпош ќе треба да се отпишат сите деца што не живеат на територијата на оваа општина.

Јакимовски рече дека одлуката е донесена токму поради децата што живеат во Карпош, а за кои нема места во градинките на истата општина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.