Револтот кај граѓаните беше разбуден од фотографиите кои вчера осамнаа на социјалните мрежи од раскопана Стара скопска чаршија.

Ова место кое е срцето на градот, симбол за вековна традиција, стана жртва на Град Скопје и општина Чаир, односно на одлуките на градоначалниците Петре Шилегов и Висар Ганиу.

Уништувањето на чаршијата се случи подмолно, за време на полициски час, додека скопјани мораат да седат затворени, дома.

Вонредната состојба и полицискиот час прогласени поради епидемијата од коронавирус, некому многу добро му дојдоа.

Ова се само мал дел од коментарите кои граѓаните ги пишуваат на социјалните мрежи:
Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.