Отец Ламбе е една од 51-та жртва на ковид 19 евидентирани денеска.

Отец Харалампие е легенда во Ѓорче Петров. За неговата човечка големина Оливер Шамбевски ќе напише:

Верата ја сведочеше со животот свој. Ненаметливо, никогаш директно и секогаш со целосен ентузијазам посветен да му служи на Бога и на луѓето од Ѓорче, неуморно и целосно. И тоа го правеше во тешки времиња и во не толку тешки времиња со истата постојаност и посветеност. Се сеќавам дека имаше денови кога во црквата на литургиите имаше по 5-6 луѓе максимум… но тој си служеше со истиот ентузијазам како да е Велигден, никогаш не скратил никогаш не претрчал колку заради редот. Имаше периоди од мојот живот кога заради обврски, заради мрзеливост, или други причини малку бев одалечен од црквата, ама секогаш кога и да го видев ќе ми речеше… Те чекам на служба или фалиш… еееј фалиш да ти рече некој во 21-ви век.
Тој ме крштеваше, тој ме венча, тој беше тука кога се крштеваа моите деца, тој служеше на погребот на мојата мајка… тој беше тука за секоја слава, за секоја тага мислам дека не постои човек во Ѓорче со поголем морален авторитет од него!
Затоа денес кога ја слушнав веста длабоко длабоко длабоко се растажив и потресов, ама па си велам колку е милостив Бог за да не утеши нас го зема на најрадосниот празник да ни каже дека беше праведен, дека беше предобар, дека беше столб на Ѓорче Петров, дека му следуваат обилни награди во Царството небесно!
Затоа иако со болка, радосно извикувам Бог да го прости Отец Харалампие и да го насели онаму кај што се праведниците!!!
Почивај во мир отец Харалампие, и ти благодарам за сѐ, Ѓорче Петров ти благодари за сѐ и те молам отец, продолжи да се молиш за нас!!!!

 

1985 или 1986-та не се сеќавам најдобро, ама тогаш почнав да одам во црква по свој избор, а не да бидам носен од баба ми…

Posted by Oliver Shambevski on Wednesday, 7 April 2021

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.