Со намалување на температурите во државата се зголеми и загадувањето.

Денеска во поголемиот дел од градовите ширум Македонија забележано е зголемено загадување. Битола, Струмица и Куманово се најкритични, а ниту во Тетово состојбата не е подобра.

Во Скопје воздухот е најзагаден во Ѓорче Петров- 89 микрограми ПМ 10 честички на метар кубен, а зад него е Карпош со 74.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.