Парадигма на владеењето на оваа власт е сечењето дрвја за да се гледа билбордот на кој се рекламира кандодатот за градоначалник на Кисела Вода Филип Темелковски, смета новинарот Бранко Героски.

На Твитер се споделува видеоснимка, на која работниците кои сечат дрво објаснуваат зошто го прават тоа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.