Секојдневно аналитичарот Ивор Мицковски ја објавува фотографијата на која министерот за здравство Венко Филипче и ексминистерот за информатичка технологија, Дамјан Манчевски имаат насмевка која иритира. И секојден фотографијата е пропратена со коментар за актуелната состојба поради која на народот не му е до смеење.

Саша Богдановиќ смета дека тоа што потпиша градежна дозвола за изградба на кулите кај „Холидеј ин“ во строгиот центра на Скопје, не би можело да има влијание врз резултатите од локалните избори ниту пак врз неговото кандидирање за втор мандант од СДСМ – стои во коментарот на Мицковски денеска.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.