МВР формира работна група која работи на измени на законот за учество во сообраќај. До крајот на оваа есен се очекува да се донесе конечно решение, кое ќе им одговара на сите учесници во сообраќајот.

Со уредувањето на велосипедските патеки и поставувањето на столпчиња по тротоарите, Град Скопје има удел за слободното движење на велосипедите, вели Ваљон Салиху. Инаку и тротинетите спаѓаат во категорија велосипеди, со што граѓаните имаат каде да се движат, вели тој.

За среќа електричните тротинети не се разликуваат многу од велосипедите, така што може да се користи инфраструктурата за велосипеди и за електрични тротинети. Минатата година имавме крупни активности во однос на велосипедските патеки. Негде околу 20% повеќе од минатата година. Град Скопје има велосипедски патеки. Се надевам дека до крајот на годинава за 10% ќе го зголемиме бројот на уредени велосипедски патеки, вели Ваљон Салиху.


Целиот текст на 21тв.мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.