Хидроцентралата Матка 2 создава еколошки масакр врз езерото Матка, со сушење на реката Треска што го полни езерото со вода, и со тоа го загрозува екосистемот во време кога се размножува пастрмката, единствената риба во езерото, обвинува порталот „Дервени инфо“.

(фото: Дервени инфо)

Нивните фотографии го прикажуваат сувиот проток на реката Треска, каде ниското ниво на водата е видливо.

Со браната Матка 2 управува државната компанија ЕЛЕМ, која како државна компанија е должна да ги почитува позитивните норми за заштита на животната средина и екосистемот на езерото Матка.

Извор: Дервени.инфо

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.