Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов оваа зима потроши над 30 милиони денари за приватна фирма да ги одржува скопските улици. Согласно договорот обвската на таа фирма заврши на 15ти март и сега градот е беспомошен додека паѓа снег, пишува Лидер.

Вкупно, приватната компанија за две години доби 1 милион евра, но затоа што и е завршен договорот, сега таа не чисти снег.

(фото: Лидер)

Се потрошија над 1 милион евра од буџетот а за периодот во кои се потрошија, снег не падна.

Повеќе на Лидер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.