Која е вистинската висина долгот на Град Скопје и што ќе се случи со Бас рапит транзит системот и бесплатниот јавен превоз во главниот град на земјава, беа дел од темите на вечерашната Топ Тема на Телма. Советниците Мартин Попов од СДСМ и Стефан Андоновски од ВМРО-ДПМНЕ разменија многу аргументи за главните ветувања од предизборната кампања, но и обвинувања за претходните и сегашните раководства на градот.

Андоновски го обвини претходниот градоначалник Петре Шилегов за недомаќинско работење поради кое го оставил буџетот на општината руиниран како после војна. Вели дека започнувал проекти само за да ги рекламира и малку подоцна да ги напушти. Во однос на БРТ системот и последните информации кои се појавија во јавноста дека проектот ќе биде прекинат, тој посочи дека има неколку опции како да се продолжи и не ја исклучува можноста за референдум, но тврди дека на граѓаните не им е јасно каков е тој систем, и што ќе донесе.

Андоновски уште обвини дека во ЈСП, по налог на Шилегов, намерно биле саботирани двокатните авотобуси.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.