На социјалните мрежи се појави фотографија од доктор кој утрово, и покрај тоа што протестира, си ги извршува предвидените работни задачи.

На медицински фластер залепен на грбот му е напишано ПРОТЕСТИРАМ затоа што докторите, како што самите тврдат, се под секојдневен притисок, изложени на лаги и манипулации од власта.

Еве ја фотографијата која за кратко време беше споделена во огромен број на социјалните мрежи:Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.