Поттикнати од префрлањето на одговорноста и институционалната вина за дивите платформи на Матка, Антикорупциската комисија отвора предмет за овој случај, со цел институционално расчистување на истиот.

Нов предмет отвораат и за предизборни вреаботувања во АВМУ, а за старите случаи на непотизам се уште чекаат дополнителни податоци.

За ќерката на пратеничката Емилија Александрова утврдено е дека не била вработна во фондот за иновации, а сопругата на беровскиот градоначалник Ѕвонко Пекевски, е утврдено дека и претходно работела на истото место.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.