Движењето „Петоци за иднината Скопје“ денеска во 15 часот ќе излезе на протест пред Парламентот од кој, како што соопштија, ќе побараат да запре фарсата на партиите во врска со законот за отпад.

На протестот симболично ќе се седне на улица која ќе биде чекалница додека се донесе решение за секојдневното труење од согорување отпад.

Ќе седиме, но не со скрстени раце, затоа што долгата битка, која минатата есен ја нарековме зелена револуција, продолжува во 2020 – најавуваат од Младинското движење за климатска правда.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.