Реновирањето на Кејот дојде до контроверзната Мара Бунева. Градежните работи кои се изведуваат може да го зафатат и нејзиното спомен обележје.

Работите се стигнати токму до нејзе. Едната плоча е мермерна и таа е урната, а другата метална која чека на ред да биде срушена.

Досега нејзиното обележје беше неколкупати рушено при политички собири и тоа Бугарија го користеше како повод за реакција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.