Доктор Александар Митов негодува што државата не презема мерки за загадениот воздух. Тој на својот фејсбук профил напиша:

Штом осамне ваква вест, дека градот бил најзагаден ВО СВЕТОТ, следното утро треба да ги прочитаме и овие две вести:

1. Утрово Владата заседаваше и ги донесе следниве ИТНИ мерки: …

2. Алтернативниот министер за животна средина одржа прес конференција и ги предложи следниве итни мерки: …

Така би требало да се постапи, ако сме нормална држава или барем се стремиме да бидеме некогаш таква.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.