Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3.701, бројката на оздравени пациенти е 1.694, на починати е 171, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.836.

По завршени епидемиолошки анкети и евидентиран еден контролен резулатат во Скопје има 1.676, а активни случаи 1.040.

По општини активни случаи во Скопје заклучно со вчера – (бројката по општини може да подлежи на измени со оглед на тоа што од вчера сеуште не се завршени сите анкети)

Чаир – 235

Гази Баба – 89

Бутел – 88

Аеродром – 87

Центар-87

Карпош-79

Сарај-75

Кисела Вода-52

Ѓорче Петров-39

Шуто Оризари-29

Студеничани-25

Арачиново-30

Илинден-20

Петровец-7

Чучер Сандево-6

Сопиште-3

Странец-2

Неутврден-2

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.