И викендов Скопје се гуши во канцерогените ПМ 10 честички, а од надлежните јавноста доби соопштенија на ниво на дневни партиски препукувања за тоа кој не направил и кој што требал да направи. Во 18 часот вечерва во Бутел се измерени 123 мг/м3 ПМ честички или над двојно повеќе од дозволеното.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.