Скопје во моментов е осми најзагаден град во светот, според интернет страницата Ер вижуал (www.airvisual.com).

Мерните станици ширум земјата покажуваат дека моментално кај Ректоратот во Скопје се измерени рекордни 581µg/m3.

Во Струмица ноќва се измерени 371 µg/m3, во Кавадарци 354 µg/m3. Во Тетово се измерени 343 в/m3 , во Лисиче 306 µg/m3, а во Гостивар 246 µg/m3.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.