На синоќешната седница на Град Скопје на која се гласаше Буџетот за 2022 година, советниците го изгласаа и амандманот со кој се предвидуваат средства кои ќе бидат наменети за бесплатни менструални производи за девојчињата во средните училишта.

За оваа мерка Градот ќе издвои буџет од 2.000.000 денари. Предлагач беше советничката Теодора Крстевска.

Таа уверува дека од јануари наредната година, менструацијата нема да претставува пречка во извршувањето на секојдневните училишни обврски за ученичките во средните училишта на територија на Град Скопје.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.